Centrum Zdrowia Dziecka: Fundacja Polsat przekazała najnowocześniejszy aparat do wykonywania USG!

Nowoczesny sprzęt do badania ultrasonograficznego trafił do Ośrodka Chirurgii Ambulatoryjnej, który jest częścią Kliniki Chirurgii Dziecięcej i Transplantacji Narządów w Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie. 10 września nastąpiło oficjalne przekazanie aparatu USG, który pozwoli precyzyjnie wykonywać zabiegi chirurgiczne w tak zwanym trybie jednodniowym. To już kolejna pomoc ze strony Fundacji Polsat, która od wielu lat wspiera klinikę kierowaną przez prof. Piotra Kalicińskiego.

Ultrasonografia na najwyższym poziomie

Aparat USG, który został zakupiony przez Fundację Polsat, jest jednym z najnowocześniejszych tego typu na rynku. Posiada on opcję kolorowego Dopplera i jest niezbędny do przeprowadzania, pod kontrolą badania obrazowego, unikalnych procedur, m.in. obliteracji laserowej oraz od niedawna stosowanej u dzieci termoablacji guzków tarczycy. Zabiegi te wykonywane są przezskórnie i stanowią małoinwazyjną alternatywę dla często dość rozległych interwencji chirurgicznych.

Profesor Piotr Kaliciński, który kieruje Kliniką Chirurgii Dziecięcej i Transplantacji Narządów, zwrócił uwagę na rolę aparatu USG podczas zabiegów. - Dar Fundacji Polsat spełnia wszystkie wymogi do wykonywania procedur przeznaczyniowych, nakłuwania różnego rodzaju zmian głębiej położonych, czy zmian w tarczycy. Ultrasonograf bardzo dokładnie pokazuje zarówno naczynia, przepływy w naczyniach, jak i zmiany guzkowate, które możemy precyzyjnie - metodami małoinwazyjnymi - niszczyć. To daje nam komfort, a pacjentowi zapewnia bezpieczeństwo.

Chirurgia jednego dnia

Ośrodek Chirurgii Ambulatoryjnej, do którego trafił sprzęt, znajduje się w czterokondygnacyjnym budynku CZD wybudowanym przez Fundację Polsat za blisko 9 milionów złotych.

- Cieszymy się, że znowu jesteśmy w Centrum Zdrowia Dziecka, tym razem z prezentem, który umożliwi dzieciom szybkie zabiegi, szybkie operacje w trybie jednodniowym. Dziecko rano zostaje znieczulone, jest przeprowadzona procedura medyczna i tego samego dnia wychodzi do domu. To bardzo ważne dla dzieci i ich rodziców, bo oszczędza im niepotrzebnego stresu. Co ważne, skraca też kolejki oczekiwania na zabiegi - mówiła podczas przekazania sprzętu prezes Fundacji Polsat, Krystyna Aldridge-Holc.Warto dodać, że rocznie w Ośrodku wykonywanych jest ponad dwa tysiące zabiegów, zarówno z zakresu chirurgii operacyjnej, jak i laseroterapii czy wspomnianej wcześniej termoablacji.

Fot. Supernowoczesny ultrasonograf Mindray Resona I9 przekazany CZD przez Fundację Polsat

- To nie przypadek, że ten najnowocześniejszy ultrasonograf, wart blisko ćwierć miliona złotych, został przekazany w sali Ośrodka Chirurgii Ambulatoryjnej, bo ten Ośrodek powstał przeszło 25 lat temu, dzięki wsparciu Fundacji Polsat. Od tego czasu wykonujemy tu zabiegi, a dzięki temu aparatowi precyzja chirurgów będzie jeszcze większa. Bardzo dziękujemy Fundacji Polsat, że jest z nami - powiedział dr Marek Migdał, dyrektor Instytutu „Pomnik - Centrum Zdrowia Dziecka”.

W sumie w latach 1999-2024 Fundacja Polsat przekazała Klinice Chirurgii Dziecięcej i Transplantacji Narządów blisko 3 miliony złotych na remont oraz zakup specjalistycznego sprzętu medycznego.