Fundacja Polsat dołożyła swoją cegiełkę: Centrum Technologicznie Wspomaganej Rehabilitacji dla Dzieci w Poznaniu już działa!
Fundacja Polsat od ponad 20 lat wspiera poznańską Klinikę Ortopedii i Traumatologii Dziecięcej. Do tej pory trafił tam sprzęt medyczny o wartości blisko 750 000 zł. Placówka dynamicznie się rozwija i od teraz ma nowe miejsca gotowe na przyjęcie małych pacjentów.
28 czerwca odbyło się uroczyste otwarcie jedynego w Polsce ośrodka, dzięki któremu realizowany będzie program, mający na celu rozszerzenie dostępności technologicznie wspomaganej diagnostyki funkcjonalnej i rehabilitacji. Na miejscu była obecna prezes Fundacji Polsat - Krystyna Aldridge Holc.
Szczytny cel
Centrum Technologicznie Wspomaganej Rehabilitacji dla Dzieci działa w Ortopedyczno-Rehabilitacyjnym Szpitalu Klinicznym imienia Wiktora Degi w Poznaniu. Całkowita wartość przedsięwzięcia to aż 51 milionów złotych, z czego prawie 49 mln zł stanowi dofinansowanie, wkład w budowę miała Unia Europejska, a także wiele fundacji.
Z kolei dzięki Fundacji Polsat możliwe było stworzenie "przestrzeni leczącej" tzn. dużych terapeutycznych ścianek wspinaczkowych, systemów zabezpieczeń i monitorowania.
- Fundacja Polsat z kliniką im. profesora Degi jest zaprzyjaźniona od wielu lat. Kibicujemy im i trzymamy kciuki. Pan profesor Marek Jóźwiak, który kieruje kliniką jest osobą bardzo mądrą, która zdobywa wszystkie możliwe nowości i próbuje te nowości transplantować do swojej kliniki. W tej chwili jest to nowe miejsce, które zostało otwarte i do którego Fundacja Polsat dołożyła swoją cegiełkę - powiedziała podczas otwarcia prezes Fundacji Polsat, Krystyna Aldridge Holc.
Ważna misja centrum
Ortopedyczno-Rehabilitacyjny Szpital Kliniczny w Poznaniu świadczy kompleksowe usługi z zakresu rehabilitacji leczniczej w oparciu o wieloletnie doświadczenie kliniczne oraz najnowsze osiągnięcia naukowe. Opiekę zapewnia wielospecjalistyczny zespół zajmujący się usprawnianiem chorych wdrażając podczas pobytu na oddziale program leczenia indywidualnie dostosowany do poziomu niesprawności chorego oraz nakreślając plan postępowania do kontynuacji w warunkach ambulatoryjnych.
Samo centrum zostało z kolei stworzone z myślą o małych pacjentach, którzy potrzebują wsparcia w zakresie nie tylko samej rehabilitacji, ale także komunikacji z otoczeniem.
- Pięć poziomów technicznie wspomaganej rehabilitacji, które absolutnie służą temu, aby osiągnąć cele: cele funkcjonalne i te z zakresu lokomocji. W centrum głównie skupiamy się na tym, aby ułatwić dzieciom i im rodzinom komunikowanie się ze środowiskiem zewnętrznym. Do tego chcemy dążyć oczywiście nie tylko poprzez poprawę lokomocji, ale również poprzez stworzenie warunków, które symulują ich środowisko, a z drugiej strony które potrafią zrozumieć ich potrzeby - powiedział kierownik Kliniki Ortopedii i Traumatologii Dziecięcej, prof. dr hab. med. Marek Jóźwiak.
Powyższy projekt stanowi kontynuację realizowanego w Ortopedyczno-Rehabilitacyjnym Szpitalu Klinicznym od marca 2019 do września 2023 projektu dedykowanego dzieciom i młodym dorosłym z mózgowym porażeniem. Zgodnie z założeniami wyróżniać go będzie dużo szersza grupa pacjentów, którzy skorzystają ze wsparcia. Projekt zakłada nowoczesną, kompleksową rehabilitację dzieci i młodych dorosłych z mózgowym porażeniem oraz z innymi schorzeniami o podłożu neurologicznym tj. wrodzonymi i nabytymi neurogennymi zaburzeniami lokomocji oraz innymi schorzeniami nerwowo - mięśniowymi, które zaliczane są do chorób rzadkich.