Zdrowych i pogodnych świąt życzy Fundacja Polsat
W wigilię, 24 grudnia odcinek programu „Jesteśmy dla dzieci”, w którym odbędzie się wspólne gotowanie świątecznych potraw. Poza najważniejszymi gośćmi programu – podopiecznymi Fundacji Polsat – przygotowania dań podejmie się m.in. Ewa Wachowicz i Adam Borowicz. Ich zmaganiom przyglądać się będą Paulina Sykut-Jeżyna oraz Jerzy Mielewski.
W wigilijnym odcinku programu "Jesteśmy Dla Dzieci" przyjaciele Fundacji oraz podopieczni Fundacji Polsat wyruszą w kulinarną podróż, przygotowując świąteczne dania w dwóch drużynach. To niezwykłe spotkanie będzie nie tylko okazją do dobrej zabawy, ale także przypomnienia o tym, co w święta najważniejsze – dobrze spędzony wspólnie czas. W programie zobaczymy, jak drużyny rywalizują w przygotowywaniu tradycyjnych potraw świątecznych, a atmosfera pełna śmiechu, radości i wzruszeń sprawi, że widzowie poczują magię nadchodzących świąt Bożego Narodzenia.
Do drużyny Ewy Wachowicz, prezenterki Polsatu, dołączy Paweł Kosiacki - członek zarządu Fundacji Polsat - oraz dwóch podopiecznych fundacji. Pierwszy z nich, Adam Wiśniewski, niedawno spełniał w programie swoje marzenia. Nagrał napisany przez siebie utwór razem z Kasią i Jackiem Sienkiewiczami z Kwiatu Jabłoni. Szymon Woldan to chłopiec zmagający się z cukrzycą typu pierwszego. Drużyna wspólnie przyrządzi pierogi z suszonymi śliwkami, barszcz czerwony i pierniczki.
ŚWIĄTECZNE PRZEPISY EWY WACHOWICZ
Pierogi z suszonymi śliwkami
SKŁADNIKI:
- ½ kg - mąki
- Jajko
- łyżka - oliwy
NADZIENIE
- śliwki suszone miękkie
- prażone migdały
OMASTA
- ¾ l - śmietany 30-36%
Śmietanę wlać na patelnię i doprowadzić do wrzenia. Redukować na wolnym ogniu przez ½ godziny, co jakiś czas mieszając. Gdy zacznie gęstnieć, pilnować, by się nie przypaliła - powinna przypominać bułke tartą usmażoną na maśle.
Mąkę przesiać na stolnicę. Wlać trochę gorącej wody i delikatnie wymieszać nożem. Taki zabieg to zaparzanie – dzięki niemu ciasto będzie sprężyste. Gdy powstaną kluchym wybić jajko. Wlać oliwę. Ponownie wymieszać nożem. Następnie rękoma wyrobić ciasto. W razie potrzeby podsypać mąką. Przykryć miską i zostawić w spokoju na 15 minut.
Po tym czasie rozwałkować na oprószonej mąką stolnicy. Pokroić na kwadraty. Na każdy nałożyć suszoną śliwkę, do której wcześniej wcisnąć uprażony migdał. Krawędzie skleić. Pierogi ugotować w osolonym wrzątku. Minutę po wypłynięciu zahartować w zimnej wodzie, a następnie odcedzić na sicie.
Podawać z usmażoną śmietaną jako omastą.
Barszcz czerwony
SKŁADNIKI
- 100 g - suszonych grzybów
- włoszczyzna (bez kapusty)
- liście laurowe
- 5 ziaren - ziela angielskiego
- 5 ziaren - pieprzu
- 2 ząbki - czosnku
- natka pietruszki
- zakwas z buraków
- cukier
- sól
- ½ - cytryny
ZAKWAS
- 1 kg - czerwonych buraków
- 3 l - wody
- 1 łyżeczka - kminku
- 30 g - korzenia chrzanu
- 1 główka - czosnku
- 3 łyżeczki - soli
- szczypta cukru
- 1 kromka - chleba razowego
Buraki obrać i pokroić na kawałki, zalać letnią, wcześniej przegotowaną wodą, dodać kminek, chrzan, czosnek, sól, cukier i kromkę chleba razowego. Odstawić pod przykryciem na 3-6 dni (najlepiej w naczyniu kamionkowym).
Przygotować wywar z suszonych grzybów i warzyw (grzyby uprzednio namoczyć). Przyprawić liśćmi laurowymi, ziarnami pieprzu i zielem angielskim. Ugotować. Przecedzić.
Czosnek przecisnąć przez praskę na gazę, zawiązać, wycisnąć sok do sklarowanego wywaru (pod koniec można też zanurzyć w bulionie całe zawiniątko). Dodać zakiszony barszcz. Dosmaczyć solą, cukrem i sokiem z cytryny - zupa powinna być słodko-kwaśna.
Podgrzać, ale nie dopuścić do wrzenia, bo barszcz straci kolor.
Podawać z posiekaną natką pietruszki.
Pierniczki
SKŁADNIKI
- ½ kg - cukru
- ½ kg - miodu
- ½ kg - masła
- 1½ kg - mąki
-6 - jajek
- 1½ łyżeczki - proszku do pieczenia
- 1½ łyżeczki - sody
- 1 łyżka - przyprawy korzennej
- skórka otarta z pomarańczy
LUKIER
- sok z cytryny
- cukier puder
Masło roztopić, wsypać cukier. Gdy się rozpuści, dodać miód. Zdjąć z ognia, dać przyprawy korzenne i skórkę pomarańczową. Wsypać trochę mąki, wymieszać i odstawić do wystudzenia (mąka sprawi, że masa szybciej wystygnie).
Pozostałą mąkę przesiać z sodą i proszkiem do pieczenia. Do wystudzonej masy stopniowo, po jednym, wybić jaja, wsypując jednocześnie porcję mąki. Miksować, aż ciasto będzie gęste. Jeśli jaja są duże, trzeba dać więcej mąki.
Odstawić na 3-6 tygodni do leżakowania - najlepiej w glinianym naczyniu, w chłodne miejsce. Ciasto powinno być dość twarde, co zależy od wielkości jajek i jakości mąki.
Piernikowego „staruszka” podzielić na kilka części. Rozwałkować jak na pierogi. Mocno podsypać mąką, by ciasto nie kleiło się do stolnicy. Wyciąć serca, anioły, gwiazdki itd. Ułożyć na blasze wyłożonej papierem do pieczenia. Piec w piekarniku nagrzanym do 180 st. C ok. 15 minut - na złoty kolor.
Gotowe pierniczki ozdobić lukrem lub polewą z czekolady (najprostszy i najsmaczniejszy lukier robi się ucierając sok z cytryny z cukrem pudrem na puszystą gęstą masę; aby otrzymać polewę wystarczy roztopić tabliczkę czekolady w gorącej kąpieli wodnej, po czym dodać po łyżce masła i mleka).
Lukier można zabarwić na zielono - młodym, mielonym jęczmieniem. Można też zrobić lukier różowy - na kwaśnym soku żurawinowym i cukrze pudrze.
Do gotowych pierniczków można przykleić orzechy lub migdały.
Drugą drużynę poprowadzi Adam Borowicz, kucharz, który występuje w programie nie po raz pierwszy. W jego drużynie pojawi się Hania i Milena, które korzystały z turnusów rehabilitacyjnych „Verano dla dzieci”, długofalowego projektu przygotowanego przez Fundację Polsat dla dzieci z chorobami dróg oddechowych. Dołączą do nich prezes Fundacji Polsat, Krystyna Aldridge-Holc oraz Agnieszka Grzegorczyk, członek zarządu fundacji. Wspólnie przygotują przepyszne pierogi z kapustą i grzybami, zupę z suszonych grzybów oraz makówki - śląski smakołyk świąteczny.
ŚWIĄTECZNE PRZEPISY ADAMA BOROWICZA
Pierogi z kapustą i suszonymi grzybami
SKŁADNIKI
- kilogram kapusty kiszonej
- 20 gramów suszonych grzybów
- 12 dekagramów masła
- Cebula biała
- 2 szczypty pieprzu
- Łyżka miodu
- Liść laurowy
- 5 sztuk ziele angielskie
CIASTO NA PIEROGI
- 500 g mąki typ 500 (specjalna do pierogów)
- szczypta soli
- 200 ml gorącej wody
- 2 łyżki miękkiego masła
- 1 bardzo płaska łyżka soli
FARSZ
Grzyby opłukać, zalać zimną wodą i odstawić na 6 godzin lub na całą noc. Następnego dnia zagotować, dodać obraną marchewkę, pietruszkę i gotować aż będą miękkie. Pod koniec gotowania doprawić solą i pieprzem.
Kapustę odcisnąć i ugotować w 300 ml wody do miękkości z dodatkiem soli do smaku (ok. 45 minut), dokładnie odcisnąć.
Grzyby, marchewkę i pietruszkę odcedzić, zachowując wywar (wykorzystać do np. do zupy grzybowej). Bardzo dobrze odcisnąć z wody i razem z kapustą zmielić w maszynce do mięsa o bardzo dużych oczkach, ok 1 cm średnicy (lub drobno posiekać na desce).
Na patelni na oleju zeszklić cebule, dodać do farszu. Składniki farszu dobrze wyrobić, łącząc wszystko razem, doprawić solą i pieprzem.
CIASTO PIEROGOWE
Mąkę przesiać do miski, dodać sól. Do gorącej wody włożyć masło i roztopić, stopniowo wlewać do mąki, mieszając wszystko łyżką. Połączyć składniki i wyłożyć je na podsypaną mąką stolnicę.
Zagniatać ciasto przez około 10 minut aż będzie gładkie i miękkie. Ciasto włożyć do miseczki, szczelnie przykryć i odstawić na 30 minut.
Ciasto podzielić na 4 części, kolejno rozwałkowywać na placki. Małą szklanką wycinać kółeczka, na środek nakładać farsz, składać na pół i zlepiać brzegi w pierogi.
Gotować do miękkości, przez około 3 minuty, ale najlepiej sprawdzić czy pierogi są już miękkie, odławiając jednego na łyżkę cedzakową i dotykając palcem.
Podawać z zeszkloną na oleju pokrojoną w drobną kostkę cebulą.
Zupa grzybowa wigilijna
SKŁADNIKI
- 50 g suszonych podgrzybków
- 25 g suszonych borowików
- Marchewka
- Pietruszka
- Kawałek selera
- Cebula
- 3 liście laurowe
- 2-3 ziarna ziela angielskiego
- Sól, pieprz do smaku
- 50 g masła
- Natka pietruszki
- Uszka z grzybami, makaron lub 2 bułki pszenne na grzanki
Wszystkie suszone grzyby wypłucz w zimnej wodzie, zalej wodą tak by je w całości przykryła i odstaw na całą noc.
Następnego dnia przełóż namoczone grzyby do garnka, a następnie zlej wodę z moczenia, ale tak by osad nie trafił do zupy, tylko został na dnie naczynia, w którym moczyły się grzyby. Następnie do garnka z grzybami dolej tyle wody, aby dopełnić do mniej więcej dwóch litrów pojemności i doprowadź do wrzenia.
Do gotującej się wody dodaj pozostałe warzywa obrane ze skóry i gotuj do miękkości przez ok. 30 minut. Dodaj też w międzyczasie liść laurowy i kilka ziaren ziela angielskiego.
Grzyby i warzywa wyjmij z garnka, a sam wywar przecedź przez gęste sito w celu odłowienia wszelkich zanieczyszczeń.
Wywar grzybowy dopraw solą i pieprzem do smaku, a następnie dodaj nieco pokrojonych na małe kawałki, ugotowanych grzybów.
Podawaj z makaronem lub grzankami.
Makówki słodycz na wigilijną wieczerzę
SKŁADNIKI:
- 250 g gotowego, zmielonego maku
- 1 litr pełnotłustego mleka - 4 szklanki
- 50 g masła - 1/4 kostki o wadze 200 g
- 100 g ulubionego miodu - około pełne 4 łyżki
- 100 g orzechów włoskich i laskowych - około dwie garście
- 100 g migdałów blanszowanych - około dwie garście ( lub płatki )
- 100 g dowolnych rodzynek - około dwie garście
- 50 g kandyzowanej skórki z pomarańczy - można pominąć
- 150 g słodkiej chałki
- proponowana dekoracja: orzechy włoskie i migdały; rodzynki, żurawina
1. Przygotowanie: bułeczki pszenne (zwykłe kajzerki lub maślane brioszki) kroimy w kromki. Sprawdzą się też inne rodzaje słodkiego pieczywa, na przykład chałka, strucla, sucharki lub rogale. Orzechy włoskie siekamy. Przygotowujemy ulubione bakalie, (oprócz składników wymienionych w przepisie można wykorzystać między innymi kandyzowany ananas, migdały lub suszone figi). Jeśli jest taka potrzeba, siekamy je. Część z nich odkładamy. Udekorujemy nimi gotowe tradycyjne śląskie makówki.
2. Masa: podgrzewamy mleko (ewentualnie napój roślinny lub wodę) w rondelku z grubym dnem. Wkładamy do niego łyżkę prawdziwego masła. Czekamy, aż się rozpuści, po czym dosypujemy suchy, zmielony mak lub gotowy mielony( opcjonalnie z puszki)Gotujemy go przez około 15 minut, ciągle mieszając. Dodajemy miód, cukier i aromat rumowy (lub olejek migdałowy). Zdejmujemy masę makową z palnika i łączymy ją z bakaliami. Jeśli wydaje nam się zbyt gęsta, możemy dodać do niej nieco więcej mleka.
3. Makówki świąteczne: na dnie miski umieszczamy pierwszą warstwę kromek bułki. Wykładamy na nią gorącą masę bakaliową za pomocą chochelki. Powtarzamy tę czynność, aż wypełnimy naczynie. Na wierzchu powinien znaleźć się mak. Lekko dociskamy całość, żeby wyrównać ostatnią warstwę. Studzimy deser w temperaturze pokojowej, po czym przykrywamy folią spożywczą i wkładamy do lodówki. Powinien chłodzić się kilka godzin, a najlepiej przez noc (czas nieuwzględniony w klasyfikacji dania).
4. Podanie: dekorujemy deser odłożonymi bakaliami, tworząc spiralne wzory. Makówka śląska może być przechowywana w lodówce przez około 3-4 dni.
Efekty w trakcie pracy będą próbować i porównywać, związani od lat z Fundacją Polsat, Paulina Sykut-Jeżyna oraz Jerzy Mielewski. Po całym dniu gotowania wszyscy wspólnie zasiądą do stołu, by skosztować przysmaków.