Historia Błękitnej Planety
Spektakl dzieci dzieciom połączony ze zbiórką na rehabilitację dla Alicji.
13 czerwca w Terminalu Kultury Gocław odbędzie się premiera spektaklu „Historia Błękitnej Planety”. Przedstawienie przygotowane w reżyserii Anny Salomon zaprezentują dzieci z Warsztatowej Grupy Wokalno-Aktorskiej Dzieci i Młodzieży ATM „Artysta”.
Podczas tego wydarzenia, zostanie przeprowadzona zbiórka na niezbędną rehabilitację dla Alicji – podopiecznej Fundacji Polsat, która zmaga się ze skutkami wcześniactwa. Ma mózgowe porażenie dziecięce i diplegię spastyczną, co oznacza, że jej życie to nieustanna rehabilitacja.
W czerwcu, miesiącu w którym swoje święto mają najmłodsi przygotowany został spektakl wypełniony grą aktorską, śpiewem tańcem, gestem i rekwizytem podczas którego dzieci opowiedzą „Historię Błękitnej Planety” na której trwa beztroskie dzieciństwo, radość z wolności, szczęście, życie bez zasad. Do czasu gdy na planecie pojawia się jedyny dorosły - Czaruś, który zmienia planetę.
Czaruś zmienia planetę poprzez zanieczyszczenie, manipuluje dziećmi by osiągnąć swój cel, wprowadza nowe technologie, które mają spełniać wszystkie zachcianki dzieci, pochłonąć je do tego stopnia, aż wartości którymi kierowały się wcześniej czyli, szacunku do siebie, miłości do zwierząt i przyrody, tolerancji, empatii dla innych, przestają mieć znaczenie.
Sztuka o przyjaźni, o szacunku do przyrody, trzymania się swoich wartości, bycia asertywnym, wdzięczności za piękno, które nas otacza, byciu dobrym i pomocnym dla kogoś kto potrzebuje i prosi nas o pomoc.
Reżyser a jednocześnie trener twórczości Anna Salamon poprzez prace nad spektaklem uczy tych wartości i chce przekazywać je dalej. Po spektaklu odbędzie się licytacja prac namalowanych przez dzieci zainspirowanych przedstawieniem, którą poprowadzą Krzysztof Kobyliński i Michał Nowocień znani z „Łowców Skarbów”, a wszystkie środki uzyskane trafią na subkonto Alicji.
Gdy Ala miała 4 lata, zaczęła czworakować, później stać przy stole, stawiać kroki przy balkoniku. Dziś jeździ na wózku aktywnym, a w domu porusza się przy balkoniku. W czasie gdy ja siostra bliźniaczka chodziła do przedszkola, Ala była rehabilitowana w domu. Dzięki determinacji rodziców i pomocy rehabilitantów mogły wspólnie rozpocząć pierwszą klasę. Razem chodzą na zajęcia z ceramiki, malarstwa oraz hipoterapię ponieważ obie uwielbiają konie. Dzięki wielopoziomowym ćwiczeniom, widać jak Ala robi postępy.
Ala potrzebuje nowych ortez, które pomagają jej poruszać się bez koślawienia stóp. Nieustannie walczy o sprawność. Wymaga terapii neurofizjologicznych i funkcjonalnych.