Przewodnik dla rodziców/opiekunów dzieci z mózgowym porażeniem dziecięcym
Specjalne wydanie odcinka #JesteśmyDlaDzieci z Ortopedyczno-Rehabilitacyjnego Szpitala Klinicznego im. Wiktora Degi w Poznaniu.
Centrum Technologiczne Wspomagania Rehabilitacji w Ortopedyczno-Rehabilitacyjnym Szpitalu Klinicznym im. Wiktora Degi Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu, to jedyne miejsce w Polsce, które oferuje rehabilitację technologiczną wspomaganą ruchowo. Pomaga ona znacznie poprawić kondycję i jakość życia dzieci z mózgowym porażeniem dziecięcym.
Mózgowe porażenie dziecięce to niepostępujące uszkodzenie centralnego układu nerwowego, prowadzące do powstania zmieniających się wraz z wiekiem zaburzeń czynności ruchowych i postawy oraz innych następstw wad i uszkodzeń mózgu. Ma różnorodne przyczyny, takie jak niedotlenienie podczas porodu, urazy głowy, choroby genetyczne lub infekcje. Leczenie u dzieci jest złożone i może wymagać interwencji wielu specjalistów, takich jak neurolog, fizjoterapeuta czy logopeda. Nowoczesne technologie pozwalają na to, by proces rehabilitacji był interesujący dla małego pacjenta.
W ostatnim odcinku programu #JesteśmyDlaDzieci poznaliśmy historię dzieci z mózgowym porażeniem dziecięcym: Eryka, Hani i Martyny. Nie zabrakło także wyjątkowych gości. Rozmówcami Bartosza Kwiatka byli: dr Przemysław Daroszewski - dyrektor Ortopedyczno-Rehabilitacyjnego Szpitala Klinicznego im. Wiktora Degi w Poznaniu, prof. Marek Jóźwiak - kierownik Katedry i Kliniki Ortopedii i Traumatologii Dziecięcej oraz Magdalena Cena - fizjoterapeutka. Przyjrzeliśmy się, jak urządzenia, takie jak symulator chodu, platforma dynamograficzna czy lokomat, pomagają małym pacjentom dochodzić do zdrowia. Zobaczyliśmy, jak najmłodsi przy pomocy fizjoterapeutów osiągają cele poprzez zabawę w wirtualnej rzeczywistości.
Zachęcamy również do zapoznania się z „Mózgowe porażenie dziecięce - przewodnik dla rodziców i opiekunów”. Przewodnik został napisany dla wszystkich, którzy są zainteresowani problemami medycznymi oraz rodzinno-społecznymi dziecka z mózgowym porażeniem dziecięcym. Zawarte informacje są próbą odpowiedzi specjalistów na najczęściej zadawane przez rodziców pytania dotyczące rozpoznania, problemów towarzyszących, zagrożeń oraz szans Waszego dziecka.
Autorzy chcą odpowiedzieć na najważniejsze pytania rodziców dziecka z mózgowym porażeniem dziecięcym. Z uwagi na wielką różnorodność stanu funkcjonalnego i obrazu klinicznego dzieci autorzy przyjęli zasadę uogólnienia udzielonych odpowiedzi, mając na celu zaznaczenie ważności problemu i zwrócenia na niego uwagi. Dalsze, szczegółowe informacje czytelnicy znajdą w bezpośrednich rozmowach z zespołem leczącym dziecko, zarówno w ramach realizowanego Przez Szpital projektu jak również z terapeutami na stałe zajmującymi się Waszym dzieckiem w miejscu stałej, systematycznej rehabilitacji.