Dzień Kolorowej Skarpetki
Symbol tolerancji i integracji z osobami z Zespołem Downa.
Nela, Staś czy Kacper to tylko niektórzy z naszych podopiecznych z Zespołem Downa. To zespół wad genetycznych zwany również trisomią 21 pary chromosomów. Jest najczęściej występującym zaburzeniem chromosomalnym u ludzi. Osoby z zespołem Downa przejawiają charakterystyczne cechy wyglądu. Typowe jest występowanie wad np. serca, wad w budowie kośćca, w budowie układu pokarmowego czy celiakii.
Można powiedzieć, że to odmienność biologiczna człowieka, którego natura wyposażyła w dodatkową informację genetyczną zawartą w chromosomie 21. To ona właśnie modyfikuje rozwój i kształtuje cechy wyróżniające daną osobę pośród innych ludzi. Najdotkliwiej odczuwanym zaburzeniem jest osłabienie procesu zapamiętywania i zaburzenie mowy.
Zdolności intelektualne i rozwój społeczny osób z zespołem Downa w dużej mierze mogą być kształtowane przez warunki środowiskowe i wczesna stymulacja oraz specjalna pomoc pedagogiczna w sposobie wychowywania dzieci, wspomaganie ich rozwoju, dostrzeganie ich rzeczywistych potrzeb i wykazywanie różnych umiejętności w istotny sposób poprawią obraz zespołu Downa.
Rodzice po usłyszeniu diagnozy wskazującej na obecność cech zespołu genetycznego u ich dziecka potrzebują wsparcia psychicznego i emocjonalnego. Przywrócenie im zaufania do siebie rzutuje na ich właściwą postawę wobec siebie samych i wobec dziecka. Potrzebują wiedzy, jak opiekować się odmiennym dzieckiem i potrzebują wsparcia społecznego w sprawowaniu tej opieki. Kiedy już przezwyciężą kryzys często udzielają wsparcia innym rodzinom w podobnej sytuacji, tworzą stowarzyszenia, skutecznie wspierając się nawzajem i poszukując rozwiązań ważnych w rozwoju ich pociech.
21 marca jako znak tolerancji i integracji z osobami z Zespołem Downa zakładamy dwie różne, kolorowe skarpetki. Ty również możesz wziąć aktywny udział, dodając do relacji w swoich mediach społecznościowych zdjęcie z widocznymi kolorowymi skarpetkami oraz oznaczając nas! Więcej o tym temacie dowiecie się z ostatniego odcinka programu #JesteśmyDlaDzieci dostępnego w zakładce „Program”.